سدیم هیدروکساید

سدیم هیدروکساید (NaOH) که به آن کاستیک سودا نیز گفته می شود، در دما و فشار محیط به صورت کریستال های سفید و بی بو پایدار است.

سدیم هیدروکساید جامد از حلالیت بالایی در آب برخوردار است و کریستال های آن قابلیت جذب رطوبت هوا را دارند. محلول این ماده در آب (سدیم هیدروکساید مایع) بی رنگ است و دانسیته بیشتری نسبت به آب دارد.

NaOH به شدت سوزآور و خورنده است و به بافت های زنده آسیب جدی وارد می کند. هیدروکساید سدیم در تولید صابون، مصالح ساختمانی، کاغذ و محصولات شیمیایی کاربرد فراوان دارد.

 

سدیم هیدروکساید

 

مشخصات NaOH

جرم مولکولی: 39.997 gr/mol

نقطه جوش: 1388 C°

نقطه ذوب: 318 C°

pH: محلول 0.05% wt/wt این ماده، دارای pH حدودی 12 است.

 

برگه آنالیز نمونه سدیم هیدروکساید

…………….آنالیز سدیم هیدروکساید

 

تولید سدیم هیدروکساید

کاستیک سودا را عموما از طریق الکترولیز سدیم کلراید تولید می کنند. رسوبات عظیمی از سنگ نمک سدیم کلراید در سرتاسر جهان وجود دارد. این رسوبات عموما سدیم کلراید خالص هستند و چند صد متر عمق دارند.

سدیم کلراید از طریق تبخیر آب دریا توسط انرژی خورشیدی نیز تولید می شود که به آن نمک خورشیدی می گویند.

الکترولیز محلول سدیم کلراید غلیظ، گاز کلر، گاز هیدروژن و محلول آبی سیدیم هیدروکساید تولید می کند.

(2NaCl(aq) + 2H2O(l) → H2(g) + Cl2(g) + 2NaOH(aq

برای تولید NaOH سه نوع سلول الکترولیتی مورد استفاده قرار می گیرد:

  • سلول کاستنر – کلنر
  • سلول دیافراگمی نلسون
  • سلول غشایی

در سال 2016 تولید جهانی این ماده در حدود 70 میلیون تن بوده است.

 

کاربردهای NaOH

این ترکیب شیمیایی در تولید مواد شیمیایی غیر معدنی (28%)، مواد آلی (36%)، تولید کاغذ (22%)، سورفکتانت ها (10%)، آلومنیوم (3%) و نساجی 1% به کار میرود.

دسته بندی بالا به صورت کلی، کاربردها و میزان استفاده کاستیک سودا در صنایع مختلف را نشان می دهد. در ادامه نگاهی به نحوه عملکرد این ماده در هر صنعت خواهیم داشت.

 

حذف ترکیبات اسیدی از گاز

عمده استفاده از کاستیک سودا برای حذف ترکیبات اسیدی از گازهای خروجی کارخانه ها قبل از آزاد شدن آن در محیط است. برای مثال گازهای حاصل از سوزانده شدن سوخت های فسیلی که شامل مقادیر قابل توجهی گوگرد دی اکسید هستند.

همچنین از NaOH در خالص سازی بوکسیت که برای تولید آلومنیوم مورد استفاده قرار می گیرد، به همین منظور استفاده می شود.

 

تولید کاغذ

تولید کاغذ از چوب، یکی دیگر از کاربردهای اصلی هیدروکساید سدیم است. در فرآیند کرافت (که معمول ترین فرآیند است)، محلولی شامل سدیم سولفید و کاستیک سودا، به چوب اضافه می شود. اکثر مواد ناخواسته موجود در چوب همانند لگینین با این روش حل می شوند و در نهایت سلولز خالص فیلتر شده باقی می ماند. این سلولز خالص سازی شده پایه تولید کاغذ است.

 

تولید مواد شیمیایی آلی

از NaOH در تولید مواد شیمیایی آلی نیز استفاده می شود، که مهمترین آن تولید پروپیلن اکسید است. پروپیلن اکسید به نوبه خود در تولید پلی اورتان ها کاربرد دارد. پروپن با گاز کلر در حضور آب واکنش می دهد.

سدیم هیدروکساید

 

از دیگر کاربردهای این ماده تولید سورفکتانت، صابون و سفیدکننده هاست. برای این کار معمولا گاز کلر را به درون محلولی از کاستیک سودا میفرستند که باعث به وجود آمدن محلولی شامل سدیم هیپوکلریت خواهد شد.

(Cl2(g) + 2NaOH(aq)  →  NaCl(aq) + NaOCl(aq) + H2O(l

 

سدیم هیدروکساید msds

آزاد شدن NaOH در محیط اطراف تاثیرات مخربی بر جای نخواهد گذاشت. دلیل این امر واکنش سریع این ماده با آب موجود در جو، خاک و محیط اطراف است. در واکنش با آب NaOH تجزیه شده و یون های سدیم و هیدروکساید آزاد می شوند.

با توجه به اینکه این ماده در سفید کننده ها وجود دارند احتمال در معرض قرار گرفتن این ماده برای همه افراد وجود دارد.

 

اثرات بر روی انسان

سدیم هیدروکساید بسیار خورنده است و موجب سوختگی شدید در تمام بافت ها می شود. استنشاق این ماده در دوزهای پایین باعث تحریک بینی، گلو و سیستم تنفسی می گردد. استنشاق دوزهای بالا می تواند باعث تورم و اسپاسم مجراهای هوایی شود که منجر به از دست رفتن ضربان، التهاب ریه ها و همچنین انباشت مایع در ریه می گردد.

بلعیدن جامد و یا مایع این ماده باعث استفراغ خود به خودی، درد در ناحیه شکم و قفسه سینه، مشکل در بلع و همچنین خوردگی در تمام اجرای گوارشی، می شود.

بر طبق گزارشات در صورت ورود مقدار زیادی از این ماده به بدن انسان، می تواند منجر به مرگ شود.

در برخورد با پوست و چشم NaOH باعث ایجاد سوزش، درد و تحریک خواهد شد. در برخی موارد از تماس با چشم، بینایی فرد مسموم از بین رفته است.

سدیم هیدروکسید

 

منابع

 

Lazonby, J. (n.d.). Sodium hydroxide. Retrieved January 14, 2019, from http://www.essentialchemicalindustry.org/chemicals/sodium-hydroxide.html

Sodium hydroxide. (n.d.). Retrieved January 14, 2019, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_hydroxide#section=Top

Stubbings, J. (n.d.). Sodium Hydroxide and Chlorine Production by Electrolysis. Retrieved January 14, 2019, from https://www.ausetute.com.au/chloralkali.html