سولفات کبالت

کبالت (II) سولفات یک ترکیب معدنی با فرمول CoSO4(H2O)x است. کبالت (II) سولفات یک جامد بلوری شکل به رنگ صورتی و قرمز فاقد بو و قابلیت انحلال در آب و متانول و نیز انحلال‌پذیری کمی در اتانول دارد، کبالت (II) سولفات در حلال‌های غیرقطبی انحلال‌ناپذیر است. در محلول متانول فرم هیدراته بیشتر از نوع غیر هیدراته آن است.

معمولا سولفات کبالت به سولفات کبالت7 آبه (CoSO4.7H2O) که یکی از معمول‌ترین شکل‌های کبالت است، اشاره دارد. سولفات کبالت  یک نمک سمی و فلزی است. سولفات کبالت در صنایع الکتروشیمیایی، به عنوان خشک کن در رنگ‌ها و جوهرها، به عنوان عامل در رنگ‌ها، در باتریهایی با قابلیت ذخیره‌سازی انرژی و به عنوان مکمل برای کمبود ویتامین B12 مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار گرفتن در معرض سولفات کبالت موجب تحریک پوست، چشم ها و دستگاه تنفسی می شود و بر تیروئید، ریه، قلب و کلیه ها تاثیر می گذارد. سولفات کبالت در سلول‌های پستانداران جهش‌زا است و برطبق آزمایش‌هایی که بر روی حیوانات صورت گرفته‌است به عنوان عامل سرطان در انسان‌ها قابل پیش‌بینی است.

درCoSO4(H2O)7  یون سولفات با یون های کبالت (II) پیوند نمی‌دهد و توسط پیوند هیدروژنی به مولکول های آب متصل شده‌است.

خواص

سولفات کبالت را می توان با واکنش فلز کبالت ( اکسید یا هیدروکسید) با محلول اسید سولفوریک تهیه کرد.  فلز کبالت به آرامی در محلول سولفوریک اسید رقیق حل می شود و محلولی حاوی کاتیون های (Co(II  و سولفات SO4-2 به همراه گاز هیدروژن H2 . معمولا در شکل هیدراته (آب‌پوشیده) آن دیده می شود و در دمای 250 درجه سانتی‌گراد بی‌آب می‌شوند:

Co(s)+H2SO4(aq)→ Co2++SO42-+ H2

ترکیبات سولفات، نمک‌ها یا استرهای اسید سولفوریک هستند که از جایگزینی یک یا هر دو هیدروژن ، با یک فلز تشکیل شده است. سولفات کبالت 7 آبه معمولا در بیشتر حجم‌ها موجود است.

از سولفات کبالت بدون آب (CoSO4) در آماده سازی رنگدانه‌ها و سایر نمک‌های کبالت استفاده می شود. رنگدانه کبالت خود در صنایع سرامیکی و شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سولفات کبالت در باتری‌های ذخیره سازی و آبکاری الکتریکی، جوهرهای نامرئی، به عنوان یک افزودنی به خاک و خوراک حیوانات  و به عنوان ماده خام برای ایجاد سایر نمک‌های کبالت استفاده می‌شود.

 

کاربردهای سولفات کبالت

 

1.مواد شیمیایی کشاورزی
2.مهار کننده های خوردگی و عوامل ضد پوسته پوسته شدن
3.واسطه‌گرها
4.عوامل لایه برداری و اصلاح سطح
5.کمک های فرآوری، مخصوص تولید نفت
6.باتری ها
7.محصولات برق و الکترونیک
8.سوخت و محصولات مرتبط
9.محصولات تصفیه آب

 

برگه ایمنی سولفات کبالت