متا سیلیکات سدیم

نوعی سیلیکات قلیایی حل‌شدنی است که فرم بی آب آن شامل زنجیری پلیمری آنیونی است. بصورت تتراهدرال است. علاوه بر فرم بی آب هیدرات هایی با فرمول  (Na2SiO3·nH2O  (n=5,6,8,9 است. این یکی از تعدادی ترکیبات مرتبط است که شامل اورتو سیلیکات سدیم (Na4SiO4)، سدیم پیرو سیلیکات (Na6Si2O7) و… است. همه آنها شیشه ای هستند.
سیلیکات سدیم در محلول های خنثی و قلیایی پایدار است. در محلول های اسیدی، یون سیلیکاتی با یون های هیدروژن واکنش می دهد تا سیلیسیم اسید را تشکیل دهند که در صورت گرم شدن و برشته شدن، سیلیس ژل، یک ماده سخت و شیشه ای است.

تاریخچه متا سیلیکات سدیم :

    سیلیکات سدیم طبق تعریف راهنمای فناوری شیمیایی نوشته فون وگنر ترجمه 1892 نوعی سیلیکات قلیایی حل شدنی می باشد که اولین بار توسط ون هلمونت در سال 1640 کشف شد.
سیلیکات سدیم همچنین به نام آب شیشه به صورت جامد در دسترس است. انواع محلول مایع آن در صابون سازی ، پاک کننده های صنعتی ، چسب ، سیمان سازی ، رنگ ، قالب ریخته گری ، پایدار سازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله های آب و پیش ماده سیلیس مخلوط زئولیت کاربرد دارد.

موارد مصرف و کاربرد متا سیلیکات سدیم :

1.صنایع کاشی و سرامیک
2.در صنایع ذوب و ریخته گری
3.ماهیچه سازی
4.در صنایع کارتن سازی ، کاغذ و قوا
5.درصنایع شوینده
6. صنایع نسوز
7.آب بندی در تعمیر خودروها
8.صنایع بتن

تولید متا سیلیکات سدیم :

     متا سیلیکات سدیم به دو روش خشک و آبدار قابل تولید می باشد که روش خشک به عنوان فرآیند منتخب مبنای محاسبات طرح قرار گرفته است.

فرآیند تولید سیلیکات سدیم خشک :

     سیلیکات سدیم ها در کوره های نظیر کوره های تهیه شیشه از ذوب کردن مخلوط شن و کربنات سدیم در حدود 1450 درجه بدست می آید چون درجه حرارت تشکیل سدیم سیلیکات های نامحلول پایین تر از این دردرجه حرارت می باشد برای جلوگیری از ایجاد این سیلیکات ها باید در نسبت شن و ماده قلیایی در موقع ذوب کنترل و دقت کافی انجام شود ماده مذاب بدست آمده رنگی تقریبا آبی تا سبز روشن دارد. این رنگ به خاطر ناخالصی های موجود که کمتر از یک درصد می باشد و معمولا از ترکیبات آهنی هستند ایجاد می شود. مواد ذوب شده در یک سیستم خنک می شوند و بعد در دستگاه بعدی به اندازه کافی خرد می گردند و در آب حل می گردند سپس با عمل فیلتراسیون محلول صاف شده سدیم سیلیکات ها بدست می آید. در صورتی که هدف تهیه سدیم سیلیکات های قلیایی باشد در موقع ذوب مقداری سود خشک نیز به کوره اضافه می شود و یا کافی است از ابتدا سیلیس را با سود ذوب کنند و برای حل سدیم سیلیکات ها در صورتی که مقدار m>2 باشد می بایست از بخار پرفشار استفاده کرد. البته می توان در صورتی که بخواهیم سدیم سیلیکات های خشک تهیه نماییم مواد ذوب خروجی از کوره بدون خنک شدن وارد یک سیستم می گردند که با مقدار مشخص آب مستقیما سدیم سیلیکات های هیدراته بدست می آید.

برگه ایمنی متا سیلیکات سدیم


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *