هگزا متا فسفات سدیم

شکل ظاهری به صورت بلورهای سفید رنگی می باشد که بی پوست و در آب حلال است اما در حلال های آلی قابل حل نیست. این ماده جاذب رطوبت هواست و به دلیل اینکه با یون های فلزی مثل کلسیم، منیزیم، کبالت و آهن تشکیل محلول می دهد و در صنعت تصفیه آب کاربرد دارد. به دلیل اینکه این ترکیب مخلوطی از پلیمرهای متا فسفات است سدیم پلی متا فسفات نیز نامیده می شود. سدیم هگزا متا فسفات در اثر حرارت دادن به مونو سدیم ارتو فسفات، مونو سدیم پیرو فسفات تولید می شود. در مرحله بعدی در اثر گرمادهی به پیروفسفات سدیم هگزا متا فسفات تولید می شود. این ترکیب در محلول های آبی و خصوصا pH های اسیدی به سدیم تری متا فسفات و سدیم ارتو فسفات تجزیه می شود.

کاربردهای هگزا متا فسفات سدیم

هگزا متا فسفات سدیم از ترکیباتی است که برای تصفیه آب آشامیدنی و حذف ناخالصی هایی مانند روی و مس به کار می رود. این محصول یکی از موادی است که به عنوان بازدارنده انتخاب می شود. زیرا علاوه بر بازدارندگی، ارزان قیمت نیز می باشد. از جمله معایب این ماده ، ناپایداری است. اگر هگزا متا فسفات هر سه روز بهم زده نشود به فسفات هیدرولیز می شود که در pH خنثی با کلسیم ترکیب شده و فسفات تشکیل می دهد. این نمک می تواند موجب گرفتگی غشا سیستم شود.

این ترکیب طیف کاربردی وسیعی در صنایع مختلف دارد مانند کاربردهای صنعتی در میادین نفتی ، کاغذ سازی، رنگرزی، نساجی، صنعت پتروشیمی، صنعت دباغی، متالورژی و ساخت و ساز تا کاربرد در صنایع غذایی به عنوان افزودنی های غذایی مانند شربت ها، پودر پنیر، فیله ماهی، سس سالاد.

کربنات سدیم گاهی به سدیم هگزا متا فسفات اضافه می شود تا اسیدیته آن به 8/6-8 افزایش یابد تا به عنوان یک شوینده و به عنوان عامل پراکنده کننده و هموژنایزر برای کاهش سختی آب بکار رود. کاتیون های دو و سه ظرفیتی مثل هگزا متا فسفات سدیم در محلول های آبی به منظور تسهیل انعقاد ذرات نامحلول سوسپانسیون به خصوص ذراتی با سایز کلوئیدی مثل رس که بار منفی دارند استفاده می شوند، به دلیل همین خاصیت از هگزا متا فسفات سدیم برای تصفیه آب استفاده می کنند.

 

برگه ایمنی هگزا متا فسفات سدیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *