هیدروفلوئوریک اسید

هیدروفلوئوریک اسید محلول هیدروژن فلوئورید در آب است. منبع با ارزشی از فلوئور است. هیدروفلوئوریک اسید یک اسید بسیار خورنده است مخصوصا برای اکسیدها و می تواند شیشه را در خود حل کند. به همین علت آن را در ظروف پلاستیکی نگاه می دارند. هیدروژن فلوئورید نیز به شکل بسیار سمی بوده و به سرعت به ریه ها و چشم ها آسیب می زند و محلول آن در آب نیز به شدت سمی و میتواند سوختگی عمیق بدون درد را ایجاد کند. در ادامه به معرفی و کاربردهای هیدروفلوئوریک اسید در صنعت شیمیایی خواهیم پرداخت.

کاربردهای اسید فلوئوریدریک

1- برای حکاکی روی شیشه در لامپ و محصولات دیگری به کار می رود.
2-سنتز آمونیوم بی فلوراید از واکنش آمونیاک و هیدروژن فلوئورید.
3- در ساخت و تولید کریستال های تزیینی و مات کاری شیشه آلات در صنایع فولاد ، سرامیک ، ریخته گری ، تهیه فر و آلیاژها و … به کار می رود.
4- در تولید اورانیوم و بیش از صد نوع ماده شیمیایی فلوئور دار بکار می رود.
5- در تولید پلاستیک های کم اصطکاک و نیز در تولید هالوژن ها مانند فریون که در تهویه و در سرد سازی کاربرد وسیعی دارند به کار می رود.
6- از فلوئورید سدیم به عنوان حشره کش به خصوص بر علیه سوسک ها استفاده می شود.
7- برای تولید کریولیت مصنوعی در صنعت الکترولیز آلومینیوم به کار می رود.
8- هگزا فلورید گوگرد از واکنش مستقیم گوگرد و گاز فلوئور در دمای 100 درجه سانتی گراد بدست می آید که به دلیل ثابت دی الکتریک بالای آن ( 00204.1) استقامت الکتریکی بالا 2/5 برابر هوا و غیر رسمی بودن ، برای جلوگیری از آتش گیری مذاب منیزیم حین ریخته گری ( افزودن چند دهم درصد به هوا ) و در چند جداره کردن پنجره ها و به ویژه عایق کاری حرارتی و صوتی و به عنوان گاز محافظ در تاسیسات ولتاژ بالا در نیروگاه بکار می رود.
9-در تولید کریولیت مصنوعی کاربرد وسیعی دارد.
10- اسید فلوریدریک به عنوان کاتالیست در تهیه سوخت های اکتان بالا ، خورنده و صیقل دهنده شیشه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

برگه ایمنی هیدروفلوئوریک اسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *