پلی الکترولیت آنیونی(پلی اکریل آمید آنیونی APAM)

پلی آکریل آمید (polyacrylamide) که بصورت مخفف به آن PAM نیز گفته می شود از یک پلیمر با طول زنجیره بلند و آکریل آمید تشکیل شده است که می تواند دارای بار منفی، مثبت و یا خنثی باشد. پلی آکریل آمیدها قابلیت انحلال در آب را دارند و با توجه به ساختار و بار آن ها، قادرند ذرات کلوئیدی با بار منفی(ذرات خاک، شن و…)و بار مثبت(مانند برخی مواد ارگانیک) را جذب کنند.

پلی الکترولیت آنیونی كوپليمرهاي آكريل آميد با خواص ارتقاء يافته باري توسط گروه‌هاي سديم آكريلات هستند، بار منفي داشته و پس از انحلال در آب، محلول با خواص بار منفي ايجاد مي‌كنند. بر اساس آخرین تکنولوژی روز سنتز شده است  که بدلیل استفاده از مواد افزودنی ویژه در فرمولاسیون ساخت آن و نیز جرم مولکولی بالا در پروسه های Flocculating (پروسه هاي لخته سازي) از راندمان عملکرد بالایی برخوردار است.

ویژگی های محصول پلی الکترولیت آنیونی:

– جرم مولکولی بالا و پایین بودن درصد مصرف در مقایسه با انواع مشابه
– قابلیت حل شدن سریعتر نسبت به نمونه های مشابه و کارایی مناسب در یک محدوده وسیع از pH
– پایداری طولانی مدت طی زمان انبارش
– حاوی پایین ترین مقدار مونومر باقیمانده در محصول

کاربرد پلی الکترولیت آنیونی:

یکی از مهمترین کاربردهای پلی الکترولیت آنیونی( پلی آکریل آمید آنیونی )در تصفیه آب و پساب می باشد. پلی الکترولیت آنیونی (پلی آکریل آمید) در تصفیه پساب های صنعتی، به ویژه پساب های حاوی ذرات معلق درشت و با غلظت بالا و بار مثبت در آب با pH طبیعی و یا حتی بازی کاربرد دارد. پلی الکترولیت آنیونی ( پلی آکریل آمید )برای تصفیه پساب واحدهای فولاد و آهن، کارخانه آبکاری فلزات، متالورژی و شست و شوی زغال سنگ بسیار موثر است.

این محصول به عنوان یک عامل فلوکولانت با نزدیک کردن ذرات معلق به یکدیگر باعث بوجود آمدن لخته اولیه و افزایش سایز آن میگردد که این پروسه به ته نشینی سریعتر و افزایش راندمان عملیات فیلتراسیون منجر میگردد. معمولاً از غلظت 0.1 درصد جهت مصرف محلول POLYNOX PE استفاده میشود.
توصیه میگردد جهت مصرف این محصول ابتدا در یک میکسر مناسب، محلولی آبی با غلظت 0.5-0.3درصد وزنی تهیه شده و سپس تا غلظت مورد نظر در محل مصرف رقیق گردد.
POLYNOX PE در دمای بیست درجه سانتیگراد حدوداً یک و نیم ساعت لازم است تا در یک دستگاه میکس مناسب عمل انحلال پلی الکترولیت آنیونی طور کامل صورت پذیرد و در دمای 10 درجه سانتیگراد این زمان به 2 ساعت میرسد.

شرایط نگهداری:

پلی الکترولیت آنیونی  اساساً نسبت به وجود آب چه بصورت قطرات و یا بصورت رطوبت موجود در هوا، حساس است. لذا توصیه می گردد این محصول بصورت درب بسته در دمای صفر تا 35 درجه سانتیگراد در انبار سرپوشیده و به دور از نور آفتاب نگهداری گردد. مدت نگهداری این محصول در شرایط مطلوب حداقل  یک سال است.

 

ایمنی پلی الکترولیت آنیونی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *