استیک اسید

استیک اسید با فرمول شیمیایی CH3COOH جزو مواد معدنی و متعلق به گروه اسید ها می باشد و جز اسیدهای کربوکسیلیک می‌باشد استفاده از آن در شیمی، به عهد باستان برمی‌گردد، دارای طعم ترشی، مانند طعم سرکه است.
استیک اسید را میتوان آزادانه با آب، الکل، اتر و ترکیبات آلی دیگر ترکیب کرد و طعم ترشی، مانند طعم سرکه می‌دهد.
استیک اسید جز ساده ترین نوع کربوکسیلیک اسیده ها است.

در قرن هشتم، جابر بن حیان کیمیاگر ایرانی از طریق تقطیر، اسید استیک را از سرکه جدا کرد و در سال ۱۸۴۷، هرمان کولب شیمیدان آلمانی برای اولین بار از طریق مواد معدنی موفق به ساخت اسید استیک شد.

باکتری‌های مخمر سرکه به دلیل تمایل به تولید اسید استیک به این نام معروف شده‌اند. این باکتری‌ها در مواد غذایی ، آب و خاک یافت می‌شوند. اسید استیک بطور طبیعی از میوه‌ها و برخی مواد غذایی فاسد شده از فرایند تخمیر تولید می‌شوند و از قدیمی‌ترین ترکیبات شیمیایی شناخته شده توسط انسان می‌باشد.

سرکه معمولا دارای اسید استیک با وزن حجمی ۴ الی ۸ درصد می‌باشد.

استیک اسید به عنوان حلال در بسیاری از صنایع کاربرد دارد این جز اصلی اسیدی سرکه است و علت بوی تند و سرکه مانند بخاطر گروه کربوکسیلیک آن است.

استیک اسید با سدیم بی کربنات واکنش میدهد و کربن دی اکسید تولید می شود.
زمانی که در آب حل میشود هیدروژن به صورت یون(H+) آزاد میشود این آزاد شدن هیدروژن با تغییر رنگ کاغذ لیتموس از آبی به قرمز مشخص می شود.
با این حال استیک اسید یک اسید ضعیف است بخاطر اینکه در محلول های آبی به طور کامل یونیزه نمی شود.

کاربرد های استیک اسید


اسید استیک به عنوان یک حلال واکنش و همچنین به عنوان یک معرف در تولید لاستیک، پلاستیک، الیاف استات، رنگ، حشره کش ها، مواد شیمیایی عکاسی و منسوجات مهم است.
استیک اسید یک ماده شیمیایی مهم و صنعتی است که در تولید موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرد:
تولید بطری های پلاستیکی نوشابه ، فیلم های عکاسی و پلی وینیل استات برای چسب چوب استفاده میشود.
در خانه  از استیک اسید رقیق شده اغلب به عنوان یک عامل تمیز کننده (باز کردن لوله ها) استفاده میشود.در صنایع غذایی اسید استیک تحت کد E260 بعنوان یک تنظیم کننده اسیدی و به عنوان نگهدارنده استفاده می شود.

شرایط نگهداری:
ظروف استیک اسید باید درب هایشان محکم بسته شده باشد و در محلی خشک ، سرد و دارای تهویه و بدور از مناطقی باشد که خطر آتش سوزی دارند، نگهداری شوند.

بسته بندی:
بسته های 70 لیتری ( به صورت خالص 60 کیلوگرم) در بسته بندی های جدید PE

 

برگه ایمنی استیک اسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *