مونو اتانول آمین (MEA)

منو اتانول آمین ویژگی های الکل ها و آمین ها را با هم دارد به همین دلیل ظرفیت انجام واکنش شیمیایی با هر دو گروه را دارد.
به عنوان یک آمین آلکیل های واسطه هستند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می­ شوند و به عنوان یک الکل، آب دوست هستند و می توانند استریزه شوند.

مونو اتانول آمین از واکنش بین آمونیاک و اتیلن اکساید به دست می‌آید. این واکنش علاوه بر مونواتانول آمین دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز تولید می کند. نسبت تولید محصولات مختلف با تغییر استوکیومتری واکنش قابل تنظیم است. این واکنش گرماده بوده و می بایست از بالا رفتن دما و رسیدن به نقطه اشتعال ، جلوگیری کرد.

مونو اتانول آمین، در دمای اتاق تبخیر پایینی دارد و قادر به جذب رطوبت هوا است، دارای بوی آمونیاک است و بسته به درجه حرارت و درجه خلوص می‌تواند به صورت مایع باشد.

کاربرد های منو اتانول آمید

یک ماده واسط شیمیایی در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، عوامل فعال سطحی، امولسیون‌کننده‌ها (امولسیفایرها) ، مواد دارویی و عوامل پلاستیک‌ساز (پلاستیسیته)؛ همچنین عامل حذف‌کننده گاز برای جذب و حذف H2S و CO2 از جریان‌های گاز طبیعی و پالایشگاه؛ تولید دی اکسید کربن و آمونیاک است و در فرآیند شیرین کردن گاز، به عنوان روان کننده و شوینده، همچنین در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • شوینده‌ها: مونو اتانول آمین، به عنوان یکی از اجزای فرمولاسیون مواد شوینده در لباسشویی و ظرفشویی، مواد پاک کننده، شوینده‌های چند منظوره و ضد عفونی کننده ‌ها توصیه می‌شود. مونو اتانول‌آمین همچنین می تواند به عنوان عامل خنثی‌کننده در شوینده‌های ماشین، رطوبت گیرها و حذف کننده‌های موم و جلوگیری از خوردگی به کار رود.

 

  • موارد مصرف در کشاورزی: مونو اتانول‌آمین، به عنوان عامل خنثی کننده برای امولسیون‌کننده‌ها (امولسیفایر های) آنیونی استفاده شده‌است.

 

  • تصفیه گازها: اتانول آمین‌ها برای تصفیه گاز طبیعی و گازهای باقی مانده نفت در جذب کربن دی اکسید استفاده می‌شوند. مونو اتانول‌آمین در سیستم های گازی حاوی دی اکسید کربن، می‌تواند به عنوان یک جاذب انتخاب‌پذیر نقش مهمی در تولید آمونیاک، دی اکسید کربن مایع و یخ خشک ایفا کند که در مورد دوم به بازیابی نیاز دارد.

 

  • استفاده‌های دیگر: مونواتانول‌آمین به عنوان یک ماده برای ساخت آلکانولامیدها، به دلیل واکنش آن با اسید چرب یا روغن نارگیل توصیه می شود. به عنوان یک نتیجه از خواص آن، این محصول در بخش‌های مختلف صنعتی مانند شوینده‌ها، روغن‌های روان کننده، محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی، معلق کردن مواد معدنی و غیره استفاده می‌شود.

 

مشخصه 

 

 

روش آزمایش

 

واحد

ارزش

خلوص

MA – 503 (GC)

WT.%

99 MIN

آب

ASTM D – 1364

WT.%

0.2 MAX.

 

COLOR Pt-Co

Steel drum

 

 

ASTM D – 1209

 

 

 

30 MAX

HDPE drum / ISO tank  

10 MAX.

 

 

چگالی (20/20 °C)

 

 

ASTM D – 891

 

 

1.017 – 1.019

 

وزن معادل

 

MA – 503

 

 

61 – 62.5

 

  • شرایط نگهداری: از آنجا که این محصول جاذب رطوبت است، توصیه می‌کنیم، به‌منظور کاهش جذب آب و جلوگیری از تیره شدن در تماس با هوا، در مخازنی با ورودی گاز خنثی مانند نیتروژن، ، نگهداری کنید، همچنین توصیه می‌کنیم مخازن نگهداری مونو‌اتیلن‌آمین از جنس فولادضدزنگ stainless steel)) 316 یا 304 مجهز به یک کویل حرارتی آب یا بخار برای نگهداری محصولات در دمای بالاتر از نقطه انجماد آن باشد.

 

  • بسته بندی: فله یا درام جدید 220 لیتر (خالص: 200 کیلوگرم)، هر 4 درام در یک پالت قرار دارد.

برگه ایمنی منو اتانول آمین:

1 پاسخ به “مونو اتانول آمین (MEA)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *